20 Φεβ 2011

Ρόδος - Ηρακλής Ψαχνών 2-1

Η Ρόδος διατήρησε το εντός έδρας αήττητο που κατέχει φέτος και με το 2-1 επί του Ηρακλή Ψαχνών ξαναμπήκε δυναμικά στη μάχη για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου. Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 9΄ κατάφεραν να προηγηθούν με το πολύ ωραίο γκολ του Μανίκα. Από κει και μετά όμως ένα «μπλακ άουτ» της ομάδας έδωσε τη δυνατότητα στον Ηρακλή Ψαχνών να πάρει τα ηνία του αγώνα.Η ισοφάριση από τους φιλοξενούμενους ήρθε μετά από τραγικό λάθος του Ριγανά στο 40΄.
Στην επανάληψη η Ρόδος δεν είχε διάθεση για αστεία και με επίθεση από το πρώτο λεπτό, περιόρισε σε παθητικό ρόλο τον Ηρακλή Ψαχνών. Η «λύτρωση» για τους παίκτες του Δημήτρη Σπανού ήρθε στο 78΄ με το Γήττα με διαγώνιο σουτ από την περιοχή να κάνει το 2-1 και να ξαναβάζει δυναμικά στο παιχνίδι του τίτλου.

ΡΟΔΟΣ: Ριγανάς, Σ. Καντιμοίρης, Ανωγειανάκης, Καραγιαννίδης, Μπιμπίρης, Γήττας (88΄ Κεφαλούκος), Τοπάλης, Γ. Καντιμοίρης, Μανίκας (91΄ Τσιφλίδης), Μαραγκουδάκης (76΄ Σκαρλάτος), Κακλαμάνος